Білківська сільська рада

Хустського району, Закарпатської області

Телефон: 0681331209

ЦІКАВА КНИЖКА НА ТУСІВЦІ ІНТЕЛІГЕНЦІЇ ГРОМАДИ

04.07.2024

      Хто сказав, що інтелігенція – це суцільні зануди?! Вони теж вміють «потусити». Правда, на таких зустрічах говорять не про «приколи» сусіда. Ось і третього липня у сесійній залі зібралася інтелігенція громади. Приводом для розмови стала книга Віктора Моренця «Перше десятиліття: Закарпаття 1944-1954 років». Бесіда вилилася в обговорення різних сфер життя того часу. Було цікаво, пізнавально, а в деяких випадках, де вимагала ситуація, навіть смішно.

         На правах господаря відкрив захід Білківський сільський голова Василь Зейкан, котрий посприяв у тому, щоб дійство відбулося. 

         Віктор Іванович Моренець — український правник, письменник, дослідник історії. Він є автором близько 20 книг на історичну тематику.

         Як розповів автор, задум написати цю книгу не виник спонтанно. Якось під руку потрапили кілька підручників відповідного спрямування. Та й помітив, що закарпатці дуже мало розповідають про минуле краю: чи то через відсутність цікавості, чи то через небажання ділитися інформацією із нетутешнім. Віктор Іванович – уродженець Чернігівщини, але дружину вподобав саме на Закарпатті. Має досвід проживання на теренах Срібної Землі 14 років. Певно, ці фактори, а також любов до історії й підштовхнули до дослідження цікавинок нашого краю за той період.

         Дається взнаки, що автор є правником. Насамперед його цікавили організація агентурно-оперативної роботи репресивних органів, доповідні записки й оперативні звіти МГБ і НКВД різним органам влади, літерні справи та інше. Всі документи державних і каральних органів СРСР перекладалися українською мовою, окрім слів «совєт», «красна армія» та похідних від них. Папери місцевих органів влади подаються мовою оригіналу.

         Віктор Іванович перелопатив чимало матеріалів Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, Галузевого державного архіву Служби безпеки України,  Державного архіву Закарпатської області, архіву Управління Служби безпеки України в Закарпатській області та Центрального державного кінофотофоноархіву України ім.. Г.С. Пшеничного тощо.

         Своїми спогадами поділився також уродженець Білок, викладач УжНУ Володимир Кришеник. До слова, його тітка Ольга свого часу отримала 25 років ув’язнення за любов до України. Він відзначив, що у книжці Моренця дуже багато унікальних, ексклюзивних матеріалів, за які ще історики не бралися.

         Іван Ребрик — керівник видавництва «Гражда», де побачило світ видання, презентував власну видавничу діяльність, розповів про співпрацю з автором. Він також подарував низку книжок Білківському сільському голові Василю Зейкану для бібліотеки сільради.

         Участь в обговоренні взяли почесний громадянин Білок Петро Пітра, багаторічна керівниця райметодкабінету відділу освіти Іршавської РДА Марія Келемен, директорка Білківського ліцею Ольга Попович, начальниця відділу освіти, охорони здоров’я, культури, молоді та спорту сільради Ірина Паньканинець.

         Модератором зустрічі виступила  відома в краї філологиня Наталія Ребрик.

         На завершення заходу можна було придбати книжку з підписом автора та, звісно, зафіксувати цей момент в кадрі.

 

 

Img 0042 Img 0044 Img 0045 Img 0046 Img 0048 Img 0049 Img 0051 Img 0055 Img 0072 Img 0083 Img 0085 Img 0091 Img 0097 Img 0104 Img 0107

Img 0067 Img 0068 Img 0088 Img 0092

Архіви

ЦНАП ЗАПРОШУЄ

20210219 104528
опитуваннятреба

Електронна система публічних закупівель

ГІД З ДЕРЖАВНИХ ПОСЛУГ

гід дія
дія центрів 1 1