У сучасному світі, де зміни відбуваються з неймовірною швидкістю, освіта повинна відповідати викликам часу. Головною метою системи трансформації освтньої галузі є висока якість освіти на всіх рівнях: від непідробленого зацікавлення в навчанні початківців – до формування успішних громадян та їх самореалізацію.
Реформування освітньої галузі – це відповідь на суспільний запит, адже, саме освіта забезпечує якість людського капіталу, який є основою економічного розвитку країни. Упродовж 2024 року Міністерством освіти і науки України було продовжено стратегічний курс на реформування усіх сфер освіти: продовжено реформу НУШ, прийнято Новий закон “Про дошкільну освіту”
Освітня галузь Білківської ТГ – динамічна система, яка постійно розвивається, удосконалюється для забезпечення права кожного на якісну освіту: вихованці дошкілля отримують знання, що максимально відповідають їх потребам; перед учнями ЗЗСО – цілий світ новітніх інформаційних форматів; нові освітні можливості й умови – для дітей з ООП; престижність,самореалізація, конкурентноспроможність – для учнів випускних класів.
ПРІОРИТЕТНІ ЗАВДАННЯ НА 2025-ий РІК
Реалізація цільових програм, спрямованих на дошкільну, загальну середню та позашкільну освіту;
Формування нового освітнього простору відповідно до Концепції “НУШ”;
Впровадження Державного стандарту базової середньої освіти;
Використання розвивальних технологій, спрямованих на комплексний розвиток фізичного, психічного, розумового, духовного потенціалу дитини дошкільного віку;
Забезпечення наступності дошкільної, початкової, базової середньої освіти в умовах функціонування НУШ;
Формування ключових компетентностей як основного результату освітнього процесу;
Створення умов для виховання молодого покоління на кращих здобутках національної культури і духовної спадщини, героїчного минулого та сучасного українського народу;
Залучення учнівської молоді до волонтерської діяльності, інтелектуальних, мистецьких, краєзнавчих проєктах;
Зміцнення навчально-матеріальної бази з/о шляхом використання різних джерел фінансування;
Психологічний супровід НУШ шляхом запровадження системи заходів з метою формування психологічної готовності педагогів до змін та їх адаптації до нового змісту освітнього процесу;
Соціально-психологічна профілактика негативних наслідків суспільних подій у психіці та поведінці дітей, соціально небезпечних ігор, насилля та булінгу, попередження суїцидальної поведінки шляхом упровадження профілактичних програм навчання учнів новим формам поведінки, виховання стресостійкості особистості, здатної самостійно, ефективно і відповідально будувати своє життя;
Створення умов для сталої роботи З/О в умовах воєнного стану.
Не зважаючи на важкі виклики воєнного стану у 2024 році ВООЗКМтаС Білківської с/ради, закладами освіти та культури, за активної підтримки органів місцевого самоврядування, Департаменту освіти Закарпатської ОВА, депутатів усіх рівнів, на виконання Конституції України, законів України «Про освіту, «Про загальну середню освіту», “Про дошкільну освіту” та інших нормативно-правових документів вжито відповідні заходи щодо забезпечення належного функціонування галузі «Освіта» в нашій громаді. Створюється нова українська школа, яка потребує навчання нових учителів, нового бачення освітнього процесу. Але учитель не повинен бути «урокодавцем», він повинен дбати про кінцевий результат: знання та навички, відповідати за якість знань, навіть у такий складний час, коли необхідно дбати за цілісність і незалежність нашої держави, виховувати молоде покоління у дусі патріотизму, виконувати свої обов’язки, покладені на нас державою. Ми разом маємо зробити все можливе для того, щоб українські діти вивчали рідну мову, читали українську літературу, слухали українську музику та досліджували історію свого народу. Ми віримо ЗСУ і мріємо про повернення за шкільні парти наших дітей у вільній, незалежній Україні.
В рамках реформи «Нова українська школа» у 2025 році почнеться пілотний проєкт переходу на 12-річне навчання. На 2024 рік заплановано відібрати школи, які стануть ліцеями та на базі яких відбуватиметься тестування. Реформа також передбачає зменшення кількості предметів. Та з 10 по 12 клас кількість обов’язкових предметів зменшуватиметься, оскільки зараз у старших класах учні мають занадто велике навантаження, яке не впливає на якість освіти – діти вимушені займатись із репетиторами для підготовки до екзаменів. Заступник міністра освіти України, Дмитро Загородній озвучив, що зараз у 10 класі найбільша кількість обов’язкових для всіх навчальних предметів, але їхня кількість зменшуватиметься з кожним наступним класом. Учні зможуть ще раз утвердитися у виборі профілю або обрати інший. До 01 вересня 2024 року держава планує скласти мапу мережі ліцеїв та затвердити стандарт.
17 липня 2024 року ВООЗКМтаС Білківської с/ради на розгляд сесії Білківської с/ради був представлений перспективний план трансформації та оптимізації ЗЗСО громади на 2024-2027 роки. Перспективний план представлено на громадське обговорення до 01.08 2025 року. Він розміщений на офіційних сайтах Білківської с/ ради та відділу освіти.
Відповідно до статті 26 ЗУ “Про місцеве самоврядування в Україні”,ЗУ “Про повну загальну середню освіту”, на виконання листа заступника голови Закарпатської ОДА Юрія Гузинця від 18.10 2024 №06-17/4857, рішенням сесії Білківської с/ради від 20.11.2024 року №2414 було прийнято рішення про погодження переліку ЗЗСО, на базі яких планується функціонування комунальних ліцеїв з 2027 року, а саме: Білківський ліцей та Великораковецький ліцей Білківської сільської ради Хустського району Закарпатської області.
Основними завданнями у 2024 році було створення безпечних умов для організації офлайн а саме: облаштування укриттів, які мають відповідати встановленим вимогам, забезпечення протипожежних, санітарно -гігієнічних вимог, реформи шкільного харчуванняя. проведення навчальних та забезпечення надання якісних освітніх послуг з використанням дистанційних форм, сучасних освітніх платформ.
Освітня мережа 2024 року
Освітня мережа закладів Білківської с/ради налічувала 23 заклади освіти комунальної форми власності, з них: 12 закладів дошкільної освіти, 11 закладів загальної середньої освіти, 2 ліцеї з двома філіями та 2 дитячі школи мистецтв. Всі заклади освіти розпочали новий навчальний рік в очному режимі.
ДОШКІЛЬНА ОСВІТА
Дошкільною освітою у громаді було охоплено 70% дітей від загальної кількості віком від 3 до 6-ти років, охоплення дітей до 5-річного віку – 98%. Мережа дошкільних закладів у 2024 році зменшилась на 2 заклади: 13 дитячих садочків та одна гімназія з дошкільним відділенням, де навчалось 612 вихованців. Протягом 2024 року ВООЗКМтаС Білківської с/ради проведено моніторинг наповнюваності груп відповідно штатному розпису та видано наказ ВООЗКМтаС від 03.05.2024 №44 «Про приведення у відповідність штатного розпису ЗДО». Відповідно проведеному моніторингу щодо кількості дітей у ЗДО громади, у травні 2024 року відділом освіти розроблено проєкт рішення «Про ліквідацію Білківського ЗДО №4 та Великораковецького №1». Відповідно до рішення сесії Білківської сільської ради від 23.04 2024 року №№ 1976, 1977 з 01 липня 2024 року у зв’язку з ліквідацією припинили свою діяльність Білківський ЗДО №4 та Великораковецький ЗДО №1. На сьогодні функціонують 12 ЗДО, у яких навчається 507 дітей у 26 групах. Порівняно з 2023 роком дошкільнят стало менше на 105 осіб.
Відповідно до рішення 32 сесії 8 скликання від 17 липня 2024 року №2092 на базі Білківського ЗДО №4 утворено комунальну установу «Інклюзивно- ресурсний центр», скорочена назва ІРЦ Білківської сільської ради, затверджено Статут комунальної установи та затверджено штатний розпис у кількості 9 штатних одиниць.
Всі заклади дошкільної освіти підключені до мережі Інтернет, забезпечені системою охорони поліції (обладнані тривожними кнопками) та системою протипожежної сигналізації.
Забезпечено роботу дошкілля у державній інформаційній системі освіти та Автоматизованому комплексі освітнього мененжменту, у яких проводиться збір даних про вихованців ЗДО. Освітній процес організований відповідно до Базового компонента д/о. Головна мета освітньої діяльності дошкільного закладу – усебічний розвиток дитини. Саме тому набуває особливої актуальності питання, як налаштувати освітні процеси, щоб вони стали підгрунтям для постійного поліпшення якості освіти дошкільнят. Керівники ЗДО разом з педагогогами працюють над створенням власної внутрішньої системи забезпечення якості освіти та процедурою самооцінювання. Є сподівання про створення у кожному ЗДО нашої громади власної внутрішньої системи забезпечення якості освіти, яке стане стимулом для удосконалення їхньої діяльності. Педагогоги дошкілля постійно працюють над змістовим контентом роботи, який би відвертав увагу дітей від хвилювання, страхів та сприяв зниженню тривожності. Освітнє середовище, у якому перебувають дошкільнята, має бути не лише безпечним, а й інформативним, цікавим, змістовним. Саме над створенням такого середовища працювали педагоги ЗДО у підготовці до нового навчального року. У чотирьох закладах дошкільної освіти відкрито інклюзивні групи, де виховується 4-ро дітей з різними висновками діагностики. Найгострішою прблемою на сьогоднішній день є забезпечення закладів сучасною комп’ютерною технікою та офіційними сайтами, пандусами для безбар’єрного доступу, що потребує фінансових затрат.
ЗАГАЛЬНА СЕРЕДНЯ ОСВІТА
Забезпечення рівного доступу до якісної освіти є одним із пріоритетних напрямів реалізації державгої освітньої політики. На сьогодні в Україні відбувається активний процес системної трансформації та модернізації освітньої сфери для забезпечення нової якісної освіти на всіх рівнях від дошкільної освіти – до вищої.
Мережа функціонуючих закладів ЗСО Білківської сільської ради становить 11 ЗЗСО (2903 тисяч учнів плюс 53 ВПО) комунальної власності, з них 2 опорні з двома філіями. Середня наповнюваність класів у ЗЗСО громади становить 19 учнів. Серед форм здобуття повної загальної середньої освіти: очна, дистанційна, індивідуальна та екстернат. Форми навчання у ЗЗСО у 2024 році обирали батьки учнів з урахуванням особливостей організації освітнього процесу у закладах освіти. 2023-2024 н.рік у очному форматі розпочали 2854 учнів, враховуючи ВПО, 4-ро на екстернатній формі та 10 учнів на індивідуальній формі навчання. Терміни осінніх та весняних каніікул у всіх закладів освіти було перенесено на зимові.
З метою виявлення прогалин у вивченні учнями окремих тем навчальних програм, які виникли у зв’язку непередбачуваними та особливими умовами навчання у період воєнного стану (повітряні тривоги, відсутність світла,інтернету тощо), педагогами громади під час зимових канікул, які тривали один місяць,для учнів шкіл були організовані: індивідуальні та групові заняття/консультації для надолуження програми з різних предметів та творчі заняття (гуртки, секції, факультативи) для всебічного розвитку школяра.
. Після прийняття нового Закону України «Про освіту» у Білківській ТГ розпочато системну трансформацію ЗЗСО. Перспективний план мережі закладів освіти громади (до 1 вересня 2024 року) розглядався на нараді керівників закладів за участі засновника, начальника фінансового відділу та депутатів с/ради. Програму трансформації мережі ЗЗСО Білківської с/ради, погоджено рішенням колегії ВООЗКМтаС Білківської с/ради від 20.12.2021 року.
Відповідно рішення 32-ої сесії 8-го скликання від 17.07.2024 року №2092, депутатами сільської ради було погоджено та подано для громадського обговорення «Перспективний план трансформації та оптимізації ЗЗСО Білківської с/ради на 2024-2027 роки» та розміщено на офіційному сайті Білківської с/ради та відділу освіти.
Сьогодні виникає багато питань, пов’язаних з наданням дітям якісної освіти, зокрема в ЗЗСО сільської місцевості. За останні три роки мережа закладів освіти під впливом несприятливої демографічної ситуації, військової агресії рф проти України, призвело до виїзду сімей з України за кордон, зокрема ця проблема торкнулася і нашої громади. Виходячи з вищезазначеного настала необхідність трансформувати, модернізувати функціонування спроможної освітньої мережі Білківської ТГ. Розроблення перспективного плану трансформації та оптимізації ЗЗСО Білківської с/ради на 2024-2027 роки зумовлено процесами оновлення системи освіти, яка спрямована на приведення у відповідність до законодавчої бази, потреб сучасного життя, цілеспрямованої орієнтації на задоволення запитів учнів щодо здобуття якісної освіти.
Пріоритетними питаннями ЗЗСО залишалися питання впровадження реформи «НУШ». У 2023-2024 н.році учні 7-их класів розпочали навчання за новим Державним стандартом базової середньої освіти за реформою «НУШ». Триває реалізація інноваційного освітнього проекту Всеукраїнського рівня за темою: «Розроблення і провадження навчально-методичного забезпечення для закладів ЗСО в умовах реалізації Державного стандарту базової середньої освіти» (накази МОН україни від 02.04.2021 №406 від 29.09.2021 №1032), в якому брали участь учні 7-их класів ЗЗСО Білківськоїс/ради. Мовою освітнього процесу в ЗЗСО громади є державна українська мова.
Серед пріоритетних завдань повної загальної середньої освіти
на 2024-2025 н.рік є:
організація якісного та безпечного освітнього процесу
діджителізація та продовження трансформації мережі ЗЗСО
впровадження реформи НУШ для учнів 8-их класів в умовах реалізації Державного стандарту базової середньої освіти
Функціонування Інклюзивно-ресурсного центру у Білківській ТГ
Підвезення учнів та педагогічних працівників до місця навчання і додому
Організація регулярного безоплатного підвезення учнів до місця навчання
У громаді забезпечено регулярне перевезення дітей до місця навчання і додому, що є складовою частиною забезпечення реалізації прав громадян на здобуття загальної середньої освіти. У 2024 році здійснювався безкоштовний підвіз шкільними автобусами учнів та педагогічних працівників до БілківськогоЗЗСО І-ІІІ ст. №2 та та двох опорних закаладів громади.
Відповідно до п.3 Санітарного регламенту для ЗЗСО, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України 25.09. 2020 року №2205, зареєстрованого в Мінюсті України10.11.2020 рокуза №1111/35394, учні, які проживаютьна відстані від закладу освіти понад 2 км, забезпечуються підвезенням у порядку, визначеному засновником закладу освіти відповідно до законодавства.
Було подану пропозицію до департаменту освіти Закарпатської ОВА щодо придбання двох шкільних автобусів, так як старі шкільні автобуси вже не підляються ремонту. За кошти державної субвенції та співфінансування з місцевого бюджету восени, у серпні 2024 року було придбано новий шкільний автобус для Великораковецького ліцею в сумі 3 000 000 грн.
ХАРЧУВАННЯ
Харчування дітей у ЗЗСО Білківської ТГ організовано відповідно до Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про охорону дитинства»,»Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»,Санітарного регламенту для ЗЗСО, затвердженого наказом МОЗ України від 25.09.2020 №2205, постанови КМ України від 24.03.2021 року №305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у ЗО», інших нормативних документів. У січні 2024 року відділом освіти було проведено відкриті торги з метою закупівлі «Послуги з організації шкільного харчування» З метою ефективного впровадження реформування шкільного харчування ФОПАми Шестаком П.П. та Терента І.І. розроблено чотиритижневе сезонне меню. Особливістю меню є дотримання нових норм харчування та періодики включень різних продуктів протягом тижня. На виконання наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 01.10.2012 №590 «Про затвердження вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи управління безпечністю харчових продуктів» у всіх закладах освіти громади впрваджено систему НАССР.
У 2024 році за кошти отримані з орендної плати було зроблено капітальний ремонт харчоблоків Імстичівського ЗЗСО І-ІІІ ст. Та Білківського ЗЗСО І-ІІІ ст. №2 у сумі 179 000 грн.
Організовано харчування для дітей, у тому числі пільгових категорій через аутосорсинг та кийтеринг. Рішенням № 2488 та №2487 сесії Білківської с/ради від 18.12.2024 р. збільшено вартість харчування у ЗДО (70.00 грн) ЗЗСО(50.00грн) та встановлено додаткову пільгу – безкоштовне харчування дітей, один з батьків яких захищає незалежність, суверинітет та територіальну цілісність України і бере/брав безпосередньо участь в антитерористичній операції, відсічі і стримування збройної агресії російської Федерації.
Впродовж навчального року всі заклади освіти та дитячі школи мистецтв проводили значну роботу щодо організації змістовного дозвілля учнівської молоді та з метою підтримки ЗСУ.
20 грудня 2024 року на базі Луківської гімназії ВООЗКМтаС Білківської с/ради спільно з творчими колективами закладів освіти та культури громади відбувся ІV фестиваль «Різдвяне диво». Фестиваль пройшов на високому рівні. Всі колективи були нагороджені грамотами та подяками відділу освіти та Білківської с/ради.
Відповідно наказу ВООЗКМтаС Білківської с/ради від 04 березня 2024 року №19 «Про проведення ІІ етапу конкурсу читців «Шевченківське слово» між закладами ЗЗСО Білківської с/ради», 11 березня 2024 року на базі Луківської гімназії відбувся конкурс читців під гаслом «Єднаймо Україну Шевченківським словом» відповідно до Положення та дотримання законодавства в частині забезпечення заходів безпеки. Результати конкурсу розміщено на сайті ВООЗКМтаС Білківської с/ради. Переможці конкурсу були нагороджені грамотами та подяками ВООЗКМтаС Білківської с/ради.
Відділом освіти був виданий наказ №105 від 15.10 2024 року “Про проведення спортивних змагань у рамках президентського проєкту “Пліч-о-пліч”(Шкільні ліги) з чотирьох видів спорту: футзал; баскетбол; волейбол та черлідинг. Всі змагання ІІ-го етапу проводились згідно Положення та відповідно графіка. Команди-призери будуть представляти Білківську громаду на ІІІ-му районному етапі у м.Хуст.
Всі призери та учасники були нагороджені кубками, медалями, грамотами Відділу освіти та цінними подарунками за сприяння ВООЗКМтаС Білківської с/ради .Далі буде…
ІНКЛЮЗИВНА ОСВІТА
Розвиток освіти для осіб з ООП.
Спостерігається позитивна динаміка включення осіб з ООП в інклюзивне середовище ЗЗСО нашої громади. Для кожного учня з ООП командою психолого-педагогічного супроводу, за участі батьків дитини, розроблена індивідуальна програма розвитку, здійснюється психоло-педагогічний супровід учнів. У ЗЗСО, у яких утворені спеціальні та інклюзивні класи, поетапно облаштовується безпечне середовище для учнів з ООП.Всього обладнано 8 ресурсних кімнат. Переважна частина закладів освіти має безбар’єрний доступ для осіб з ООП (пандуси).( слайд)
За ініціативи ВООЗКМтаС Білківської с/ради рішенням сесії Білківської с/ради від 17.07.2024 року №2092 було утворено комунальну установу «Інклюзивно-ресурсний центр» , затверджено статут установи та штатну кількість працівників. З лютого 2025 року установа розпочне повноцінно функціонувати.
ПОЗАШКІЛЬНА ОСВІТА
Охоплення дітей позашкільною освітою забезпечується через організацію гурткової роботи на базі ЗЗСО та ШМ Білківської сільської ради
У підпорядкувнні відділу освіти функціонують Білківська та Великораковецька школи мистецтв, у яких навчається 402 учнів. ДШМ Білківської с/ради у своїй роботі керуються Законами «Про освіту», «Про позашкільну освіту»,»Положенням про мистецьку школу», затвердженим наказом Міністерства культури України від 09.08.2018 року №686, рішеннями місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також Конституцією України. Педагогічні колективи ДШМ спрямовували свою роботу на підвищення професійної майстерності учнів, ефективності навчально-виховного процесу, створення умов для всебічного розвитку вихованців. Велика увага приділялася удосконаленню методів та форм дистанційної роботи, системи набору учнів на навчання, покращенню матеріальної бази закладів.
Навчальний процес у школах забезпечує 26 викладачів, з них 6 сумісників. Всі викладачі мають відповідну фахову освіту. На базі ДШМ працюють такі відділи: народний (баян,акордеон), фортепіанний, струнно-смичковий, вокальний та хореографічний. Всі відділи працювали згідно затверджених планів, академконцерти та випускні іспити відбулися згідно графіка, затвердженого педагогічною радою школи.
26 червня 2024 року відбулось урочисте вручення свідоцтв 43-ом випускникам ДШМ, серед яких 10 учнів нагороджені Похвальними листами, а 4-ро – продовжили навчання за фахом в Ужгородському музичному училищі імені Д.Задора. Щороку викладачі ДШМ залучаються до проведення методичних занять та відкритих уроків на обласних методичних семінарах. У 2023-2024 н.році багато талановитих учнів шкіл мистецтв стали переможцями багатьох конкурсів.
Народний відділ:
Перший всеукраїнський конкурс імені С.Мартіна
1.Чмара Вікторія – лауреат першої премії
2.Петрище Андрій – дипломант
3.Кебелеш Василь – дипломант другої премії
4.Цибеленко Анастасія – дипломант
Ансамбль народних інструментів – всеукраїнський конкурс «Нащадки Кобзаря»:
1.Ціцак Мирослава – лауреат другої премії
Хореографічний відділ:
Участь у концертній діяльності, конкурсах та фестивалях різних рівнів, а саме: «Барви Закарпаття»(м.Берегово),»Феєрія танцю»(м.Іршава), участь у звітному концерті громади.
Образотворчий відділ:
Юні художники брали участь у Міжнародному творчому фестивалі-конкурсі мистецтв «Зіркова весна»; всеукраїнський творчий конкурс «До дня української державності», «До дня українського козатцтва»; обласний конкурс образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва «Легенда Карпат», виставка у виставці великоднього фестивалю «Воскресни,писанко».
Струнно-смичковий відділ
Ходюков Олександр – лауреат премії гран-прі кущового конкурсу індивідуальних виконавців, Булеза Діана – лауреат другої премії кущового конкурсу,Ходюков Олександр – лауреат другої премії обласного конкурсу індивідуальних виконавців, лауреат першої премії міжнародного двотурового онлайн-конкурсу, лауреат премії гран-прі конкурсу «Співає Україна», «Король скрипки»,тощо.
Вокальний ансамбль:
Брали участь у концертній діяльності громади, в різних конкурсах індивідуальних виконавців – кращі солісти ансамблю: Ірина Паньканинець, Андріана Станко, Мар’яна Васильцюн.Фортепіанний відділ:
Активні учасники міжнародного творчого фестивалю «Зіркова весна», Яким Дагмар та Іванна Поп – лауреати першого ступеня кущового конкурсу індивідуальних виконавців, Яким Дагмар – лауреат третього ступеня.
Велика вдячність дирекції ДШМ та викладацькому складу за плідну, творчу та результативну працю.
КУЛЬТУРА
У підпорядкувнні ВООЗКМтаС Білківської с/ради налічується 12 закладів культури, зокрема: 3 Будинки культури, 3 сільські клуби, КЗ «Публічна бібліотека» з 6-ма філіями. Всі керівники закладів у своїй роботі керуються Планами культурно-масових заходів, які погоджуються начальником ВООЗКМтаС Білківської с/ради. Матеріально-технічний стан всіх закладів культури потребує капітальних ремонтів та відповідного фінансування, позаяк у закладах відсутні Мережа-інтернет, комп’ютерна техніка, сучасні меблі, стільці для глядацьких залів, озвучення тощо. Методичне забезпечення організації культурно-масової, просвітницької та художньо-творчої діяльності на достатньому рівні. ВООЗКМтаС Білківської с/ради вивчалася робота закладів культури згідно Плану відділу. Проводились семінари-практикуми, виїздні методичні діалоги з питань ведення документації клубного працівника, бібліотекарів, написання сценаріїв, культурно-дозвіллєвих заходів, надання консультації музею тощо.
Фінансування.
Одним із важливих чинників для здобуття якісної освіти є належне її фінансування. Звіт про використання коштів державного та місцевого бюджетів, спрямованих на утримання освіти та культури Білківської ТГ розміщений на сайті відділу. Заробітна плата виплачується вчасно без заборгованості, з виплатою відпускних та матеріальної допомоги на оздоровлення педагогічних працівників.(слайд)
Станом на 01.01.2024 року не виділено коштів з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної сучасної та доступної загальної середньої освіти «НУШ». Два попередніх роки були непростими для освітнього процесу через пандемію коронавірусу. Та все ж війна стала найбільшим випробуванням для кожного з нас. І навіть в умовах воєнного стану ми продовжуємо вкладати кошти в освіту громади за тими напрямами, які є нагальними.Це ремонт та облаштування укриттів, протипожежні заходи, підготовка до осінньо-зимового періоду та підготовка до нового навчального року.( слайди з цифрами).