Борщівник Сосновського (Heracleum sosnowskyi Manden) – багаторічна рослина родини зонтичних (Apiaceae). Стебло високе порожнисте 3-5 м висоти, товщина стебла – до 10 см. Витримує приморозки до 6-8 ºС, а взимку до мінус 20-25 ºС. У
грунті насіння борщівника може зберігати життєздатність 3-5, іноді 10-15 років.
Зелена маса борщівника містить фурокумарин, який під впливом сонячної енергії спричиняє дуже сильні опіки відкритим частинам тіла. Через зростання площ зайнятих борщівником, спостерігається витіснення ним місцевих видів трав'янистих рослин і навіть, деяких порід дерев (особливо сосни та ялини).
Найдієвіші заходи боротьби проти борщівника Сосновського досягаються при поєднанні агротехнічних, механічних та хімічних методів боротьби, які повинні здійснюватися протягом 5-6 років.
Агротехнічний та механічний методи боротьби:
1. Оранка декілька разів за вегетаційний період (через кожні 3-4 тижні, починаючи з моменту відростання борщівника) продовж від 2-3 до 5-7 років. Перша – поява можливості виїзду в поле; друга – до фази розгортання листків і викидання на
поверхню суцвіть.
2. Плоскорізний обробіток – підрізування коренів на глибині 5-10 см. Індивідуальний спосіб з використанням ручної лопати – рано на весні потрібно зрізати (зрубати) точку росту борщівника нижче кореневої шийки. Якщо зрубати вище – на корені залишаться сплячі бруньки, які підуть у ріст. Дрібні однорічні сходи борщівника легко знищити прополюванням.
3. Скошування до періоду цвітіння і не пізніше, як через 2-3 тижні після першого скошування. Не допускати рослину до цвітіння.
4. Обрізування квіток у фазі бутонізація – початок цвітіння. Цей спосіб ефективний, але небезпечний через ймовітність отримати дерматози.
5. Спалювання насіння борщівника саме в період його дозрівання, дотримуючись правил протипожежної безпеки.
6. Використання ремедіаторів – запровадження нових видів рослин, які можуть бути використані для відновлення земель після знищення борщівника (високопродуктивні злаки – костриця, стоколос, або бобові культури – козлятник (галега).
7. Використання покрівельних матеріалів продовж 3-5 років.
Хімічний метод боротьби:
1. Обробка гербіцидами гліфосатної групи (використання препаратів на основі ізопропіламінної солі гліфосату, калійної солі гліфосату). Першу обробку слід проводити навесні, коли висота рослин не перевищує 50 см, що дозволяє безпечно
проникнути в центр його заростей, з повторною обробкою після відростання рослин.
2. Рекомендується використовувати наступні бакові композиції гербіцидів, які мають у своєму складі такі діючі речовини:
– трибенуронметил + ізопропіламінна сіль гліфосату + 2,4 Д етилгексиловий ефір, метсульфурон-метил у поєднанні з ПАР;
– дикамба + гліфосат;
– імазапір + гліфосат;
– клопіралід + гліфосат калійна сіль.
Проти борщівника Сосновського використовувати препарати, що є зареєстровані у "Переліку пестицидів дозволених до використання в Україні", які можна придбати у торговій мережі спеціалізованих фірмових магазинів.
Роботи по знищенню рослини може здійснювати будь-яке підприємство, що має спеціалізоване обладнання. Перед початком вищезазначених робіт необхідно подати заяву до ГУ Держпродспоживслужби в Закарпатській області, пройти
навчання, здати тести та отримати Свідоцтво про проходження навчання з питань
безпечного поводження з пестицидами.
Надалі, отримати Посвідчення на право роботи з пестицидами та агрохімікатами..
Враховуючи біологічні особливості борщівника Сосновського потрібновикористовувати засоби індивідуального захисту, для недопущення попадання соку рослини на шкіру людини.