Для осіб з інвалідністю важливо відчувати себе в соціумі комфортно, не ущемлено, аби ті чи інші послуги вони отримували з врахуванням власних потреб, без дискримінації. Як ми знаємо, в Конституції України зазначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Також не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
У контексті порушеної теми у п’ятницю в Білківській сільраді надавала консультації головний юрист сектору «Іршавське бюро правової допомоги» Мукачівського міського центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ірина Марущинець. У своєму виступі вона більше звернула увагу саме на забезпечення прав осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення, виконання відповідних законодавчих гарантій.
За словами Ірини Петрівни, у статті 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» зазначено, що з метою реалізації творчих і виробничих здібностей осіб з інвалідністю та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
Якщо говорити про доступ до соціальної інфраструктури, то згідно зі статтею 26 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» підприємства, установи та організації зобов’язані створювати умови для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю (у тому числі осіб з інвалідністю, які використовують засоби пересування та собак-поводирів) до об’єктів фізичного оточення. Власники та виробники транспортних засобів, виробники та замовники інформації (друковані засоби масової інформації, телерадіоорганізації тощо), оператори та провайдери телекомунікацій повинні забезпечувати надання послуг і виробництво продукту з урахуванням потреб осіб з інвалідністю.
Ірина Марущинець детально роз’яснила ще низку відповідних законодавчих актів. Після її виступу працівники сільради задавали запитання. Загалом вийшов непоганий взаємозацікавлений діалог.