Без духу патріотизму не буде державності як такої. Питання вічне та болюче. П’ятнадцятого березня цього року відзначатимемо 85-річчя проголошення незалежності Карпатської України. Це державне утворення очолював мудрий священик Августин Волошин, котрий є Героєм України. Тоді карпатські січовики відчайдушно стримували чисельну угорську армію. Багато хто вважає це початком Другої світової війни. Хоч Карпатська Україна недовго проіснувала, але героїчно ввійшла в історію країни. У контексті цих подій важливу роль зіграли Білки, де панували проукраїнські настрої. У присілку Семихатки було розстріляно чотирьох січовиків: Василя Галаса, Василя Бровдія, Петра Микитюка, Юрія Петраша. На цьому місці встановлено пам’ятник. Ще один момент – Іван Ігнатко з Білок був послом Сойму (парламенту) Карпатської України.
І сьогодні Білки знову стали центром патріотичного духу. На мітинг-реквієм біля пам’ятника січовим стрільцям зібралися представники влади та освітніх закладів громади, керівництво Іршавської громади та пластуни з Довгого. До монумента було покладено квіти та запалені лампадки. В храмах громади відбувся молебень за загиблими.
Перед присутніми виступили Білківський сільський голова Василь Зейкан, Іршавський міський голова Віктор Симканинець, котрий, до речі, свого часу активно долучився до встановлення згаданого пам’ятника, начальниця відділу освіти, охорони здоров’я, культури, молоді та спорту сільради Ірина Паньканинець.
Багатогранний, пізнавальний та цікавий історичний екскурс тих подій зробила Вероніка Станко – вчителька історії Білківського ліцею.
Сьогоднішній захід є своєрідним символом єднання навколо державності, історичної пам’яті, що особливо важливо в часи, коли агресор зазіхає на наші території, ллється кров українців, Герої віддають найцінніше…
***
За даними Українського інституту національної пам’яті, 15 березня 1939 року в умовах остаточного розпаду Чехо-Словаччини (Німеччина захопила решту Чехії, а Словаччина проголосила незалежність) та збройної агресії з боку Угорщини, Сойм Карпатської України проголосив незалежність краю. Августина Волошина обрано президентом.
Відчайдушна боротьба Карпатської України з угорськими окупантами – безпрецедентний приклад опору в ході територіальних змін у центрально-східній Європі напередодні Другої світової війни. Українці Закарпаття першими у міжвоєнній Європі зі зброєю в руках стали на захист свободи та незалежності проти союзників Німеччини.
Попри те, що 18 березня 1939-го вся Карпатська Україна була окупована угорськими військами, партизанська боротьба січовиків тривала до вересня. Це стало продовженням опору збройній агресії.
Десятиліттями правда про події в Карпатській Україні була під забороною. Угорська, а тоді радянська влади доклали чимало зусиль, аби стерти з пам’яті українців ті події, затаврувати борців за волю. Крига скресла з розпадом СРСР.