Білківська сільська рада

Хустського району, Закарпатської області

Телефон: 0681331209

На що потрібно звертати увагу, коли купуєш насіння.

23.04.2024

   З метою запобігання порушень законодавства України у сферах насінництва та розсадництва, охорони прав на сорти рослин щодо обігу контрафактного та фальсифікованого насіння, спеціалісти відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Закарпатській області нагадують, що на насіннєвому ринку в обігу зустрічається насіння, яке не відповідає сорту та з дуже низькими показниками якості.

 

Щоб застерегти себе від підробки, і вірно обрати якісне насіння рекомендуємо дотримуватись наступних порад:

  1. Перевіряйтеофіційні реєстри!

Згідно з Статтею 12-1 Закону України «Про насіння та садивний матеріал» для належного функціонування системи насінництва та розсадництва центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику, забезпечує ведення в електронній формі:

  • Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва (виробник має бути включеним до реєстру з заявленою кількістю насіння на реалізацію);
  • Реєстру сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал (насіння і садивний матеріал вводяться в обіг лише після їх сертифікації, а кожна партія насіння і садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися відповідними сертифікатами).

 

Відомості, що містяться у зазначених реєстрах, можуть використовуватися будь-якими органами державної влади та органами місцевого самоврядування, фізичними особами, фізичними особами – підприємцями, юридичними особами. Інформація є відкритою і загальнодоступною.

 

  1. Звертайтеувагу на маркуванняпартій насіння. 

Згідно з Порядком маркування та пакування партій насіння, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.07.2017 № 348, маркуванню підлягають усі партії добазового та базового насіння, незалежно від призначення, а також партії сертифікованого насіння першої генерації, призначені для реалізації.

Вся необхідна інформація про партію насіння повинна відображатися на етикетці, отож, варто перевіряти відповідність інформації у сертифікатах та на етикетках. Більше того, отримуючи партію продукції, перевірте і наявність двох етикеток (внутрішньої та зовнішньої).

  1. Насіння сорту, не занесеного до Реєструсортіврослин придатних для поширення в Україні, не може пропонуватися до продажу. Перевірити цю інформацію можна на інформаційно-аналітичному порталі АПК України.

 

  1. Купуйтенасіннялише в офіційних дистриб’юторів, перелік яких ви можете знайти на сайтах виробників насіння або дізнатись у регіональних представників насіннєвих компаній.

 

  1. Зберігайте відповідні документи щодо факту придбання насіння і, за можливості, цілісність упаковки, у яку було розфасоване насіння.

 

Звертайте увагу на термін дії сертифікатів.

 

У зв’язку із сезонним зростанням попиту на насіння овочевих культур, нагадуємо, що при придбанні насіння не варто дивитись на пачці термін схожості насіння.

 

Покупцеві варто знати, що термін дії документів на насіння овочевих культур, щодо посівних якостей становить 12 місяців, а на упаковане в герметичну тару 24 місяці.

 

Перед тим як вибрати якісне насіння слід мати на увазі, що в даний час поряд із звичайним у продажу з`явилося насіння яке пройшло спеціальну обробку. Розрізняють: гранульоване, інкрустоване й плазмоване насіння. Всі вони мають на поверхні насінини спеціальну обробку, речовина яка стимулює більш швидкий і потужний розвиток корінців.. Гранульоване насіння маю захисну оболонку з поживних речовин. Інкрустоване насіння має у складі оболонки гормони росту. Такій обробці піддається ік правило, велике насіння (огірків, динь, гарбузів та інших крупно-насінних культур). Плазмоване насіння полягає у впливі газів на насіння. В результаті відбувається стимуляція всіх біохімічних процесів, а отже – підвищується схожість і стійкість сходів до захворювань і несприятливих умов середовища. Але купуючи таке насіння, варто пам’ятати, що термін придатності дещо менший, ніж у звичайного. Зберігається воно не більше 9 місяців, а деяке навіть не довше 6.

Купувати насіння варто в супермаркетах або в спеціалізованих магазинах, так як на стихійних ринках у точках продажу не завжди можуть дотримуватись необхідних умов зберігання. Спеціалізовані магазини з продажу насіння мають ряд переваг:

  • ви можете отримати кваліфіковану допомогу при виборі сорту чи гібриду;
  • профільні магазини дотримуються умов зберігання посадкового матеріалу, адже налаштовані на довгострокове співробітництво з покупцями і турбуються про репутацію магазину;
  • за потреби Вам завжди зможуть надати сертифікати та документи на насіння;

Важливо знати, що при розриванні пакування не пошкоджуйте  місце, на якому вказаний номер партії, а також зберігайте квитанцію (фіскальний чек). Маючи їх, можна виставити претензії до продавця у разі реалізації вам неякісного насіння.

Головний спеціаліст відділу контролю у сфері

насінництва, розсадництва та якості зерна

Управління фітосанітарної безпеки :                                                 Володимир  ГАЛАС

2

Архіви

ЦНАП ЗАПРОШУЄ

20210219 104528
опитуваннятреба

Електронна система публічних закупівель

ГІД З ДЕРЖАВНИХ ПОСЛУГ

гід дія
дія центрів 1 1