Білківська сільська рада

Хустського району, Закарпатської області

Телефон: 0681331209

Хор під керівництвом Петра Світлика свого часу представляв Закарпаття у Празі

02.03.2021

    Відомому самодіяльному композитору Петру Михайловичу Світлику, яким гордиться не тільки Боржавська долина, але й наша область, виповнилося б 120 років. Безперечно, це постать, якою варто захоплюватися.

    Петро Михайлович народився 1 березня 1901 року в Імстичові, в селянській родині, де пройшли його дитячі роки, і він здобув початкову освіту. У 1920 році вступив на підготовчі курси, а потім у 1925 році закінчив Ужгородську учительську семінарію.

    Душа Петрика змалку повнилася маминою піснею, тож і в роки навчання глибоко захоплювався музикою. Вчився грати на різних музичних інструментах, співав у хорі. Особливий вплив на становлення музиканта і диригента мала участь у Руському хорі, яким керував відомий на той час митець Олександр Приходько.

   Працюючи після закінчення семінарії в Кушниці, Великому Бичкові, Новому Давидкові, Петро Світлик всюди створює учнівські хори, а у Великому Бичкові – хор місцевої інтелігенції та робітників. Та найбільше різноманітний талант народного вчителя, етнографа, фольклориста, композитора розкрився у селі Білки, куди він був переведений на роботу і де прожив до кінця свого життя.

   Видатним педагогом-музикантом було створено багато чудових учнівських хорових колективів, які одержували призові місця на різних форумах, а у 1937 році хор Білківської горожанської школи під керівництвом Петра Світлика успішно представляв Закарпаття у Празі.

   Першу учительську посаду Світлик одержав у Куш­ни­ці в 1925 р. – вчи­тель початкових класів. Тут він зразу ор­га­ні­зу­вав ди­тячий хор, записував народні пісні, які друкувалися в різ­них ча­со­писах, пробував і сам гармонізувати (оран­жу­ва­ти) міс­­цеві народні ме­лодії.

   Починаючи з 1924 року в ча­со­пи­сах “Наш рідний край”, а піз­ніше, в 1926 році, в “Підкарпатській Русі” Пет­­ро Світлик пу­б­лікує свої перші на­укові дослідження про закар­пат­ську пісню. Лю­бов до пісні він виніс з бать­ків­ської хати, пісня для нього ста­­ла “відрадою серця”, ті­єю не­вми­ру­щою красою, яку леліяв про­тягом всьо­го жит­тя. На жаль, лише фраг­мен­тарно можна від­творити хро­но­­ло­гію та географію його пісенних за­пи­сів, оскіль­ки у то­му часі це були за­пи­си скорше аматора, як на­у­ков­ця. Про­те у своїх коментарях Петро Світ­лик вчить, як за­пи­су­ва­ти на­родні піс­ні, яким способом розрізняти рит­ми пісень, як ви­­значати характер піс­ні. Просте, здавалось би, пояс­нен­ня: “Піс­­нею можна виражати різні по­чут­тя: коли вер­хо­ви­нець спі­ває собі сумно, що показує на його тяжке життя”, а яке глибоке ро­зу­мін­ня душі народної, яке точне ос­мис­лен­ня залежності на­род­ної по­езії від матеріальних умов, ро­з­уміння суспільного зна­чен­ня піс­ні як документа певної епо­хи! До кожної пісні до­да­ють­ся но­ти, а лаконічні ко­мен­та­рі до окремих зразків – точні й до­речні.

   З 1926 по 1928 роки працював у го­рожанській школі у Ве­­ли­ко­му Бич­кові, де зумів організувати аж два хо­рові ко­лек­тиви: ві­сім­деся­ти­член­ний шкільний хор та чоловічий хор ро­бітників і міс­цевої інтелігенції. Хо­ри виконували піс­ні Ізидора Во­роб­ке­­ви­ча, Миколи Лисенка, Берджиха Сметани.

    Так, у 1928-1929 роках Світлик, будучи приділений в уп­раж­ни­­тельну школу при Мукачівській учительській се­мі­нарії, ке­ру­вав церковним хором на літургіях.

    У 1929-1930 роках він працював у Новому Давидкові. І знову опі­­кувався учнівським хором, з яким вивчив 12 пісень в обробці ук­раїнських композиторів.

  Очоливши у 1945 році середню школу в Білках, П.М. Світлик керує також і одним з кращих в області районним учительським хором, а пізніше багато сил і вміння віддає становленню народного ансамблю пісні і танцю «Кукурудзовод», який не раз успішно виступав на різних мистецьких святах за межами області.

   Професор В.В. Гомонай у книзі «Антологія педагогічної думки Закарпаття (ХІХ-ХХ ст..)» справедливо зауважує: «В особі Петра Михайловича Світлика учні бачили авторитетну особистість, яка у всіх відношеннях виховувала власним прикладом. Досконале володіння своїм предметом, чуйність, витримка і справжня батьківська любов до дітей, і в той же час справедлива вимогливість, настирливість, рішучість, почуття відповідальності за навчання і виховання, здатність безпосереднього емоційно-вольового впливу на учнів і вміння на цій основі домагатися авторитету – ось які риси характеру були притаманні справді народному і дійсно заслуженому педагогу Петру Михайловичу Світлику».

   Другого вересня 1973 року він відійшов у вічність. Жителі Білок і досі пам’ятають його – енергійного, з привітною посмішкою і добрим словом для всіх. З любов’ю згадують рідну домівку і діти П.М. Світлика. А їх у родині вчителів Світликів народилося і виросло шестеро – Віктор, Степан, Юстина, Клара, Едіта і Михайло. П’ятеро з них теж стали вчителями. Вони навчають школярів музики, глибоко шанують народну пісню, з любов’ю передають естафету батька прийдешнім поколінням. І це головне, адже людина живе на землі доти, доки в серцях наступних поколінь живе про неї пам’ять.

За матеріалами праць знаних жителів Білок Петра Пітри та Марії Келемен 

 

43658

Петро Світлик

6549760

Випуск Білківської горожанської школи 1937 року. Другий зліва у першому ряду – Петро Світлик

3

Учителі П. М. Світлик та П. В. Боїшко на подвір’ї школи. Білки, 1953-1954 н. р

4

У родинному колі. Зліва направо – Петро Світлик, дочка Клара, земляк з Імстичева Михайло Добра; стоять – зять Богдан Микула та син Степан. Білки, 1962 рік

Автобіогрфія

Архіви

ЦНАП ЗАПРОШУЄ

20210219 104528
опитуваннятреба

Електронна система публічних закупівель

ГІД З ДЕРЖАВНИХ ПОСЛУГ

гід дія
дія центрів 1 1