Як уже повідомлялося на сайті сільради, триває робота над екологічним проектом «Его та еко вчора, сьогодні, завтра». Над ним працює ініціативна група на чолі з Людмилою Бердар. Суть проекту полягає у сортуванні сміття та його комплексному і систематичному вивезенні. Реалізовуватиметься він за фінансової підтримки Посольства Великої Британії в Україні.
Минулої п’ятниці координатори, ініціативна група проекту та гості напрацьовували концепцію співпраці з представниками бізнесу. Фасилітаторка проекту, викладачка факультету міжнародних відносин УжНУ та громадська активістка Ганна Мелеганич схвально відгукнулася про роботу ініціативної групи. Також додала, що ця праця вже незабаром дасть неабиякі свої плоди. Такі висновки можна зробити, для прикладу, з успіхів у сортуванні сміття Керецьківської територіальної громади Хустського району та Великобичківської територіальної громади Рахівського району. Тут підприємці активно підтримали ідею встановлення сортувальних сміттєвих баків. Фасилітаторка проекту зазначила, що наразі триває робота над створенням певних преференцій для громад, які ефективно сортують (сепарують) сміття. Для цього планують розробити універсальні критерії оцінювання громад для їх схвалення регіональними органами влади; провести пілотне рейтингування у Батівській, Білківській, Великобичківській, Довжанській громадах; популяризувати ідею рейтингування громад Закарпаття за рівнем організації сепарування відходів на Закарпатті.
За словами керівниці ініціативної групи проекту Людмили Бердар, для налагодження сортування відходів у громадах важливо працювати не тільки з населенням, але й з установами, які розміщуються на території громад. Як відомо, установи продукують в рази більше відходів, ніж одна сім’я, що мешкає в приватному будинку, і ще більше тієї сім’ї, що проживає у багатоквартирному. Тому ідею рейтингування громад Закарпаття за рівнем організації сепарування відходів, на її думку, варто підтримати і популяризувати.
Громадський активіст, підприємець Михайло Штефаньо поділився власними напрацюваннями в цьому напрямку, охарактеризував різні труднощі, з якими доведеться стикнутися.
Учні Білківського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Марія Попілян, Олександра Савко, Діана Янтолик, Іван Полончак, Василь Савко розповіли про те, як реагують різні верстви населення на втілення в життя подібних проектів. Також вони відзначили, що їм подобається така громадська робота, адже, як не крути, а це – все-таки рух.
Як стає зрозуміло, на черговому етапі роботи над проектом «Его та еко вчора, сьогодні, завтра» члени ініціативної групи налагоджуватимуть тісну співпрацю з підприємцями громади.