Саме під такою назвою керівниця молодіжної ініціативної групи Білківської територіальної громади Людмила Бердар 13 жовтня презентувала проект у рамках конкурсу представництва Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні «Долучайся, взаємодій, створюй: активна молодь та місцева влада на захисті довкілля». Це відбулося у сільській раді під час зустрічі молоді з місцевою владою та координаторами проекту.
За словами Людмили Михайлівни, основним завданням «Его та еко вчора, сьогодні, завтра» стане перехід від разових акцій по прибиранню території до комплексної системи сортування та вивезення сміття.
Для досягнення мети проведуть 5 тренінгів для 125 учнів 5 шкіл громади щодо правильного сортування сміття та освітні заходи екологічного спрямування серед молоді. Багато уваги буде приділено акції «Друге життя сміття». Планується встановлення у закладах освіти громади кольорових баків для роздільного збору сміття: для пластику, для паперу та для скла. Аби учні не плутали, у який контейнер що закидати, баки матимуть різні кольори і спеціальні таблички.
У цій зустрічі взяли участь заступник сільського голови Олександр Симканич, начальник відділу архітектури та архітектурно-будівельного контролю сільради Володимир Штумф, начальниця відділу освіти, охорони здоров’я, культури, молоді та спорту сільради Ірина Паньканинець, староста Імстичова Михайло Стадник. Представники влади говорили про певні аспекти порушеної проблеми. Зокрема, у їх виступах йшлося про те, що важко переламувати свідомість людей у плані екологічної культури, про напрацювання сільради в згаданому контексті. Наголошувалося: якщо це прививати з дитинства, то буде ефект. Також вони запевнили, що разом з сільським головою Василем Зейканом підтримують хороші ініціативи молоді і готові їй сприяти.
Маріанна Кіппа – керівниця проекту «Долучайся, взаємодій, створюй: активна молодь та місцева влада на захисті довкілля» Міжнародної організації з міграції в Україні зазначила, що екологія виступає об’єднуючим фактором для різних людей, адже від цього залежить і стан навколишнього середовища, і здоров’я кожного. Міжнародна організація, яку вона представляє, підтримує цікаві проекти в цьому плані. Фінансовим донором виступає Посольство Великої Британії в Україні.
Фасилітатор проєкту, викладачка факультету міжнародних відносин УжНУ та громадська активістка Ганна Мелеганич запевнила, що зустріч у сільській раді можна вважати своєрідним круглим столом, адже кожен учасник мав можливість висловитися і бути почутим. Така комунікація є важливою, адже допомагає напрацювати спільне бачення вирішення проблеми зі сміттям під різним кутом зору.
Регіональний координатор обласного представництва Міжнародної організації з міграції Микола Яцков розповів, що це вже друга фаза співпраці з територіальними громадами в області. Наразі спільна реалізація проектів відбувається в чотирьох громадах Закарпаття. Серед них – Білківська.
Учениці 11 класу Білківського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Олександра Савко та Марія Попілян поділилися досвідом роботи щодо створення молодіжного хабу в громаді, особливостями взаємодії для цього з однолітками з інших шкіл громади. Учениці брали активну участь в акціях з прибирання території. У боротьбі зі сміттям їх підтримують батьки, родичі, а це вже, на переконання дівчат, розширює коло людей, готових покращити свою екологічну культуру.
Отже, попереду ще робота щодо втілення проекту «Его та еко вчора, сьогодні, завтра» в життя.